» » مرور و جمع بندی برای آزمون وکالت

مرور و جمع بندی برای آزمون وکالت

تاریخ : 20 تیر 1396, 19:13
توسط : mohammad
نظرات : 0
بازدید : 743
مرور یکی از مهمترین بخش های مطالعه درسی می باشد، چرا که اگر داوطلبی توانایی جمع بندی و استفاده از مطالب خود را نداشته باشد؛ به سختی می تواند نتیجه مطلوبی را با توجه به شرایط فعلی بدست بیاورد از این رو مرور مطالب خوانده شده هرچند همه مطالب نباشد به داوطلب این امتیاز را می دهد که از دیگران پیشی گرفته و نتیجه مطلوبی به دست آورد.
مرور مطالب به شیوه های مختلفی وجود دارد اما برای آزمون وکالت یا دیگر آزمون های حقوقی با توجه به وضعیت خاص این آزمون ها و حجم مطالب نمی توان از تمامی روش های موجود در علم مطالعه استفاده کرد و از این رو به نظر می رسد که شیوه هایی که در ذیل این مطلب خواهد آمد بهترین بازده را به داوطلب حقوقی برای کسب نتیجه مطلوب می دهد.

همانطور که در ابتدای مطلب آورده شد مرور به طور کلی شامل مرور هفتگی، ماهانه و قبل از آزمون خواهد بود.

مرور هفتگی: 

لازمه قبولی در آزمون های حقوقی قطعاً مطالعه همه مطالب نمی باشد اما این که را نیز باید مد نظر داشت که برای قبولی در این آزمون ها تسلط بر اکثر مطالب مهمترین رکن قبولی و کسب رتبه برتر آزمون می باشد. شایسته است هر داوطلب قبل از مطالعه مطالب جدید هفته که برنامه ریزی و نحوه تقسیم بندی آن مفصلاً قبلا توضیح داده شد نسبت به مرور مطالب گذشته اقدام کند و بهترین روش مرور مطالب توارق مطالب مرتبط کذشته می باشد. توارق یعنی که داوطلب نسبت به ورق زدن مباحثی که قبلاً مطالعه کرده اقدام نماید و از این جهت با نگاه اجمالی نسبت به مرور مطالب اقدام نماید. در این بین ممکن است داوطلب به نکات مبهمی بر بخورد که در این موارد بایستی صرفاً به مطالعه و بررسی مجدد همان بند یا پاراگراف اقدام کند.
سوال: چه مقدار از مطلب می بایست مرور شود؟؟؟ در هر جلسه مطالعه ای داوطلب می بایست ابتدا مطالب دو جلسه قبل را توارق نماید و سپس به مطالعه مطالب جدید بپردازد.
سوال: داوطلب چه مقدار زمانی را می بایست صرف توارق مطالب نماید؟ داوطب می بایست بین 30 تا 45 دقیقه زمان به مرور و توارق مطالب دو هفته گذشته اختصاص دهد و توصیه اکید میشود از دوباره خوانی همه مطالب خودداری شود و صرفاً تکنیک فوق به مرحله اجرا در آید.
سوال: اگر مطالبی فراموش شده باشد تکلیف چیست؟ همانطور که بیان شد اگر در مرور و توارق مطالبی فراموش شده بود صرفاً به مطالعه همان بخش و بند بپردازید و از مطالعه تمام متن و بخش خودداری کنید این امر در اوایل مطالعه بسیار شایع است اما در صورتی که به این روش عمل نمایید بعد از مدتی میزان یادگیری و بازیابی مطالب ذهن تقویت می شود و شما به راحتی تمامی مطالب را یادآوری می کنید.
نکته: داوطلب می بایست بعد از مطالعه مطالب روز به علامت گذاری بخش های مهم و بخش های مبهم متن بپردازد به این صورت که بخش مهم را با علامت + و بخش مبهم را با علامت ؟ مشخص نماید.

مرور ماهیانه:

در جمعه آخر هر ماه داوطلب می بایست در یک بازه زمانی 120 دقیقه ای نسبت به مرور و روخوانی مطالب 4 جلسه گذشته اقدام کند که در این مرور می بایست نکات قبلی را مد نظرقرار داده و از دوباره خوانی تمام مطالب خودداری نماید. در این مرور داوطلب می بایست تمام مطالبی را که به عنوان مطلب مهم و مبهم علامت گذاری کرده دوباره خوانی و حفظ نماید و اگر به نظر می رسد که بخشی از مطالب را فراموش کرده است صرفاً به مطالعه همان بخش بپردازید.

مرور قبل از امتحان:
داوطلب در صورتی که دو مرحله قبل را انجام داده باشد می بایست در این مرحله صرفاً به مطالعه مطالب مهم و مبهم اقدام نماید و بعد از اتمام این موارد و یادآوری و حفظ نکات مهم و مبهم نسبت به توارق کلیه مطالب درس مذکور اقدام نماید.

در جهت مرور مطالب صرفاً توجه به این مطالب جزئی کفایت می کند و روش ها و دستور های مختلف و پیچیده در این امر کارساز نمی باشد.


سوالات خود را در بخش نظرسنجی مطرح نماید.
موفق باشید
محمد رحیمی
تگهای مطلب :

نظر دهیدنام شما :
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی :
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید :
جستجو
اشتراک ها
حقوق حرفه ای را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار و مطالب سایت با وارد کردن ایمیل خود مشترک خبرنامه حقوق حرفه ای شوید :