» » برای آزمون وکالت چگونه بخوانیم؟(برنامه ریزی هفتگی)

برای آزمون وکالت چگونه بخوانیم؟(برنامه ریزی هفتگی)

تاریخ : 22 فروردین 1396, 09:56
توسط : mohammad
نظرات : 0
بازدید : 1 756
 برای بسیاری از داوطلبان سوال است که چگونه، کی و چه مقدار بخوانیم؟ بعضی از مشاوران به صورت کلی هرگونه برنامه ریزی هفتگی را نفی نموده و اظهار می دارند که دانشجو می بایست خود در جهت تقسیم مطالب و برنامه ریزی هفتگی اقدام نماید و در مقابل برخی دیگر نیز معتقدند که می بایست جزء به جزء مطالب را برای داوطلب تقسیم نمود و راه را دقیقاً برای وی مشخص نمود؛ در ادامه معایب هر یک از این موارد را بر می شماریم:
معایب عدم برنامه ریزی:
1- داوطلب مجبور به اتلاف زمانی بسیار زیادی در جهت برنامه ریزی می شود.
2- داوطلب تجربه کافی برای تقسیم بندی مطالب ندارد.
3- داوطلب تخصص کافی برای تقسیم بندی مطالب ندارد.
4- داوطلب علم مشاوره و نحوه مطالعه را به صورت پایه ندارد.

معایب برنامه ریزی کاملا مشخص شده:
1- کفایت و زندگی واقعی داوطلب مد نظر گرفته نمی شود.
2- در صورت عقب ماندگی موحبات استرس و نگرانی داوطلب فراهم می شود.
3- ممکن است واقعیات علمی و تحصیلی داوطلب مورد توجه قرار نگیرد.

حال باید چه کرد؟ بهترین رویه در این مقوله راهی است بینابین؛ چرا که داوطلب کنکوری در ابتدای کار نه سواد مشاوره ای دارد که بتواند برنامه ریزی کند و از طرف دیگر با توجه به کم تجربه بودن داوطلب ممکن است به برنامه دقیقی که مشاور برای وی تهیه می کند نرسیده و موجبات استرس او فراهم شود از این رو ابتدائاً می بایست مشخص نمود که چه درسهایی مهم بوده و زمان مطالعه آن را مشخص نمود. همانطور که میدانید در آزمون وکالت دو درس حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی دارای ضریب3 می باشند و بالطبع بیشترین نمره و تاثیر را در قبولی از آن خود می کنند و در مراحل بعدی دروس حقوق تجارت، حقوق جزاو آیین دادرسی کیفری با ضریب 2 و در پایان نیز درس اصول فقه با ضریب 1 بیشترین ضریب را در قبولی به خود اختصاص می دهند. پس در برنامه ریزی کلی می بایست این ضرایب مورد توجه قرار گیرد. در مرحله بعدی تجربه به اثبات رسانده است که داوطلب می بایست درس ها را به گونه ای مطالعه نماید که جذابیتی نیز در مطالعه ایجاد شود از این رو پیشنهاد می شود که در هر روز به هم دروس ماهوی و هم دروس شکلی در برنامه ریزی گنجانده شود تا هم از خستگی و یکنواختی مطالعه جلوگیری شود و هم داوطلب جذب مطالعه شود و در مرحله بعدی نیز توصیه می شود که بین دروس انتخابی تفاوت ماهوی رعایت شود و در زمانی که یک درس جزایی مورد مطالعه قرار می گیرد حتماً درس بعدی مربوط به حقوق مدنی یا اصول باشد تا اولاً باعث طبقه بندی شدن مطالب ذهن گردیده و در ثانی حوصله داوطلب را برای ادامه کار افزایش دهد.

زمان مطالعه؟ بایدها و نباید ها
مهمترین مقوله در زمان مطالعه مشکل داوطلبان برای اختصاص دادن زمان به هر درس می باشد که این پارامتر نیز مرتبط با مقوله ضراب و حجم مطالب می باشد؛ یک داوطلب وکالت به طول متوسط می بایست برای دروس حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی در هفته بین 9 تا 12 ساعت زمان مطالعه قرار دهد تا هم حجم مطالب و هم کیفیت مطالعه لازم را پوشش دهد از این جهت توصیه می شود که این میزان در در بازه های سه روزه تقسیم و مورد مطالعه قرار دهد. برای درس حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری نیز با توجه به جذابیت و سادگی این دورس میزان 9 تا 11 ساعت در هفته بهترین زمان ممکن بوده و برای مطالعه تمامی مطالب و حتی دوره مجدد نیز کافی به نظر می رسد و اما در مورد درس اصول فقه نیز با توجه به کیفیت این درس معتقدیم که داوطلب می بایست روزانه در ابتدای صبح به میزان یک ساعت زمان برای مطالعه این درس قرار دهد تا بتواند در رقابت گوی را از دیگران ربوده و رتبه بالاتری را کسب کند.

چگونه بخوانم؟
در همه دروس ابتدا توصیه می شود که مطالب شرح درس مربوط به تقسیم بندی آن هفته مطالعه شود و بعد از این مقوله نسبت به مطالعه قوانین مبادرت نموده تا شرح دروس مطالعه شده را با قوانین مدون تطبیق دهید و در آخر نیز سعی کنید اقدام به حل تست نمایید و با توجه به میزان زمان مطالعه در هر درس سعی کرده که این مطالب را در بازه های زمانی تقسیم و مطالعه نمایید . برای مثال در صورتی که شما سه روز را به مطالعه درس حقوق مدنی اختصاص می دهید؛ ابتدا محاسبه کنید که چه میزان شرح درس، متن قانون و تست می بایست مطالعه نماید، بعد از مشخص شدن این میزان در سه روز بازه زمانی مطالب را تقسیم و مطالعه کنید، برای مثال روز اول و دوم را به مطالعه شرح و متن قانون اختصاص دهید و روز سوم را برای حل تست.

با توجه به مطالبی که فوقاً بیان شد یک برنامه کلی در جهت استفاده دوستان ارائه می گردد:

برنامه هفتگی:

شنبه: مدنی(3-4)   آدک(3) حقوق تجارت(3)

یکشنبه: آدم(3-4)  حقوق جزا(3) اصول فقه(1-2)

دوشنبه: مدنی(3-4)   آدک(3) حقوق تجارت(3)

سه شنبه: آدم(3-4)   حقوق جزا(3) اصول فقه(1-2)

چهارشنبه: مدنی(3-4)  آدک(3)  حقوق تجارت(3)

پنج شنبه: آدم(3-4)  حقوق جزا(3) اصول فقه(1-2)

موفق و پیروز باشید.
محمد رحیمی

نظر دهیدنام شما :
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی :
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید :
جستجو
اشتراک ها
حقوق حرفه ای را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار و مطالب سایت با وارد کردن ایمیل خود مشترک خبرنامه حقوق حرفه ای شوید :