مطالبه مهریه بالای ۱۱۰ سکه

این روزها مواقعی که برای ازدواج یا مراسم خواستگاری حاضر میشم با مهریه های سنگینی مواجه میشم که وقتی دلیل موافقت با این موارد رو میپرسم، آقا داماد یا خانوادشون میگن کی داده کی گرفته؟ یا تا ۱۱۰ تا سکه بیشتر قابل مطالبه نیست! به نظرتون درسته؟

باید بگم نه!

کی داده کی گرفته؟

اول که باید بگم این روزها میگیرن! خوبم میگیرن… راهروهای دادگاه پر است از زوجینی که حتی به دلیل اختلافات جزئی با فشار از طریق مهریه، قصد به کرسی نشوندن حرف خودشون و به عبارتی ادب کردن طرف مقابل رو دارن… پس اولین چیزی که توصیه میشه، عدم موافقت و توافق بر سر مهریه های سنگین هست… به قول قدیمی ها همیشه یه راهی برای برگشت بزارید.

آیا مطالبه بیش از ۱۱۰ سکه امکان پذیر است؟

خیلی محترمانه باید بگم بله! اگه زوج بیش از ۱۱۰ سکه دارایی داشته باشه تا دونه آخر سکه از ایشون وصول و تقدیم زوجه محترم میشه! پس این برداشت اشتباهه که مردم میگن بیش از ۱۱۰ تا رو که نمیشه بگیری… تعهدیه که قابل مطالبه هست و زوج تا دونه آخر سکه ها، ملزم به پرداخته!

جریان ۱۱۰ سکه چی هست؟

قانون گذار میگه که اگر زوجی وضع مبارک مالیش خوبه… به نظر قانون گذار تا ۱۱۰ سکه داره که پرداخت کنه… مگر اینکه بی پولی و نداریشو اثبات بکنه!

اما اگر زوج محترمی پیدا شد که ۱۱۰ تا سکه پرداخت کرد (بنده داشتم ازین موکلا) بعد از این مقدار میتونه بگه من ندارم… و قانون گذارم میگه تو درست میگی! و این زوجه هست که باید اثبات کنه که مرد وضعش خوب هست و نمیده…

و در آخر:

هیچ زندگی ای با مهریه بالا خوشبخت نشده… بیایید و این فرهنگ ناستودنی رو بزاریم کنار و کاری کنیم که زوجین در کنار هم باشن و بیشتر پای هم بمونن… این روزا بعضاً دیده میشه زوجی پول نداشته زوجه محترمه رو بفرسته کشور محترم ترکیه! زوجه رفته مهرشو گذاشته اجرا!

پی نوشت: این نوشته فقط جهت بیان معضل فعلی جامعه هست و هستند خانم ها و آقایونی که با مهریه بالا هم پای هم وایسادن و زندگی رو برای هم قشنگ کردن… امیدوارم که همه زوجین خوشبخت بمون…

موفق باشید.

مطالعه بیشتر